fbpx
השמנה – טיפול בהשמנה

השמנה – טיפול בהשמנה

מהי השמנת יתר ומה הסטטיסטיקה של התופעה בישראל? מדוע חלק גדול מהסובלים מהשמנה לא מצליחים לעמוד לאורך זמן באתגר הפחתת המשקל? מהם הסיכונים של השמנת יתר? מהם הטיפולים של הרפואה הקונבנציונלית? ומהם הפתרונות, שמטפלים בשורש הבעיה, במקום להבטיח טיפולי "קסם" מהירים שיוצרים מחזורי הרזיה והשמנה חוזרים, כשבכל מחזור עולה המשקל עוד ועוד?

השמנה, ובעיקר השמנת יתר נחשבת היום בעולם ללא פחות מ"מגיפה" והיא מהווה סיכון בריאותי הפוגע בגופנו בכל דרך אפשרית. ד"ר פאטימה קודי סטנפורד מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד, מומחית לטיפול בהשמנה מהמובילות בעולם, שמונתה לאחרונה לתפקיד יועצת למלחמה בהשמנה בממשל ביידן בארה"ב אומרת: "אם אנשים ניסו לרדת במשקל באמצעות תזונה וספורט ונכשלו בזה, לא פעם או פעמיים, אלא 60־70 פעמים לאורך חייהם, אז ברור שמתרחשים כאן דברים נוספים, וחובתנו להבין מה הם, ולא לשלוח אותם שוב ושוב לאותם טיפולים שנכשלו. הבעיה היא שרוב הרופאים לא מבינים מה גורם להשמנה". העיקרון המוביל את ד"ר קודי סטנפורד הוא שהשמנה היא מחלה מאוד מורכבת. היא זיהתה עד היום כמעט 100 גורמים שיכולים להשפיע עליה. "לפעמים לאדם מסוים יש חמישה גורמים כאלה, לפעמים יש לו 20. אנחנו צריכים לטפל בכמה שיותר מהם, כדי להגיע למצב של ירידה אפקטיבית במשקל". 

 

מחפשים טיפול בהשמנה שמתחיל מן השורש? צרו קשר

 

כמה מהגורמים הבולטים שקודי סטנפורד מונה כסיבות להשמנה ולא תמיד נבדקים על ידי רופאים המטפלים בהשמנה הם: טיפול תרופתי, הפרעות שינה, שינוי הורמונלי, סטרס וחיידקי מעי. "צריך לזרוק את הרעיון של 'כוח רצון' מהחלון, לבדוק מה הם הגורמים המדויקים והשונים אצל כל אחד מהמטופלים ולהתאים לכל אחד טיפול אישי"

כיצד מוגדרת השמנה? וכמה מאיתנו סובלים ממנה?

על פי הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מ-2018, 48% מאוכלוסיית ישראל סובלים מתופעה של עודף משקל או השמנת יתר והאחוזים רק מטפסים. עם זאת, הנתונים של ישראל מתגמדים לעומת הנתונים בארצות הברית, שם על פי המחקרים 74% מהאוכלוסייה סובלת מהשמנת יתר.

השמנת יתר, שעשויה לפגוע במצב הבריאותי של הגוף מוגדרת בערכי BMI בטווח של 30-35. מצב של BMI גבוה מ-40 מוגדר השמנת יתר חולנית. בכל מקרה, מצבי משקל עודף והשמנת יתר דורשים פעולות אקטיביות להפחתה במשקל כדי למנוע התממשות של סיכונים בריאותיים חמורים.

בין הסיכונים הנפוצים במצב של השמנת יתר ועודף משקל ניתן למצוא מחלות לב ושבץ בעקבות הצטברות השומן על כלי הדם, סוכרת סוג 2, דום נשימה בשינה, לחץ על המפרקים, התפתחות של סרטן מסוגים שונים (על פי מחקרים קיים קשר בין השמנת יתר להופעה של סוגי סרטן כגון סרטן השד, סרטן השחלות, סרטן הוושט, סרטן הכליות וסרטן המעי הגס) וגם בעיות פוריות. חלק מהסכנות הבריאותיות עלול להתרחש בהדרגה, וחלקן עלול להתרחש באופן פתאומי.

פתרונות הרפואה הקונבנציונלית לבעיית השמנה

בכל הנוגע לפתרונות של הרפואה הקונבנציונלית לירידה במשקל, הפתרון מתחיל לרוב בטיפול אצל דיאטנית ליצירת תפריט שיוביל להפחתה במשקל. בנוסף, ההמלצה היא להתחיל בפעילות גופנית 3-4 פעמים בשבוע. הרופאים עשויים גם לרשום תרופות מרשם להורדה במשקל, אשר מדכאות את התיאבון. כאשר המטופלים נשארים במשקל יתר והשמנת יתר, הרפואה הקונבנציונאלית עשויה להציע ניתוח לקיצור קיבה. 

לא רק האוכל משמין. הסיבות להשמנה בנוסף לסיבות שמנתה ד"ר קודי סטנפורד:

בלוטת תריס לא מאוזנת – מצב בו בלוטת התריס אינה מייצרת מספיק הורמונים, כך שקצב חילוף החומרים מאט וניצול האנרגיה בגוף מתחיל לרדת.

קנדידה – אחת מתופעות הלוואי של הקנדידה היא רעלנים ושמרים המחוררים את המעי, חודרים לזרם הדם ומתפשטים בגוף, בין השאר על הקולטנים של הורמוני בלוטת התריס ומפריעים להם לתפקד, מה שמוביל לתת פעילות של בלוטת התריס. בנוסף, קנדידה גורמת להצטברות נוזלים בגוף, מה שמונע הרזיה וירידה במשקל. לבסוף, שכבות שומן נוצרות באופן טבעי על מנת לבודד את הרעלנים שהקנדידה הכניסה לגוף, כדי למנוע את החשיפה שלהם לאיברי גוף אחרים- ובכך נוצר עודף משקל במקומות לא רצויים.

עודף רעלים בכבד או במעיים – הכבד הוא האיבר האחראי על פירוק רעלים. במצב בו קיים עומס רעלים, הכבד נחלש ומייצר שכבת שומן להגנה מסביבו. הרעלים הנותרים עוברים לכליות ומצפים גם אותן בשכבות שומניות.

חוסרים תזונתיים עקב חוסר ספיגה או אי אכילתם – כאמור, השמנה לא נובעת אך ורק מאכילה של מזון בכמויות גדולות או אוכל לא בריא, אלא גם ממחסור במרכיבים תזונתיים חיוניים. אחת הסיבות יכולות להיות תת ספיגה, מצב בו יש מחסור באחד הגורמים המשתתפים בספיגה של מרכיבי המזון (שומנים, פחמימות, חלבונים).

טראומה – באופן כללי הקשר בין הפרעות נפשיות נובע באופן חלקי מהשפעה של טיפול בתרופות אנטיפסיכוטיות, מייצבי מצב רוח ונוגדי דיכאון. בנוסף, בעיות נפשיות עלולות לכלול הפרעות בשינה אשר קשורות מחקרית להשמנה. טראומה באופן ספציפי מובילה לעלייה בהפרשות קורטיזול במצבי לחץ והפרעות אכילה כמנגנון התמודדות או מנגנון הרגעה.

פיצוי רגשי – אכילה רגשית היא סוג של הפרעת אכילה, בה האדם נמצא במצוקה ומרגיש שהאוכל הוא הפיצוי המתאים ביותר להפחתת המצוקה. המאפיין הבולט ביותר של אכילה רגשית הוא הקיצוניות- מדובר לרוב על תחושה חדה וחסרת רסן המובילה באופן ישיר ומיידי לאכילה של מאכלים מתוקים או שומניים, הנחשבים "מנחמים".

מחסור באכילת שומנים בריאים – שומנים בריאים, הנקראים גם שומן בלתי רווי, נותנים לגוף אנרגיה וחומצות שומן חיוניות. שומן טוב עוזר לשמור על בריאות העורקים בגוף ולייצר כולסטרול טוב ולהעביר אותו בכל הגוף. לכן, מחסור בשומנים בריאים עשוי להוביל להשמנה.

חוסר יכולת לפרק פחמימות בצורה יעילה – אי-סבילות לפחמימות עשויה להתרחש בעקבות צריכה מוגברת של סוכרים ופחמימות, או מחסר גנטי באנזימים המסייעים בעיכול פחמימות מסוגים מסוימים. כאשר הגוף משתמש בפחמימות ליצירת אנרגיה מיד לאחר הצריכה – מקום לפרק אותן, המערכת פועלת לפליטה שלהם מזרם הדם. לעתים קרובות, עודפי הפחמימות נאגרים בתור שומן, מה שמגדיל את הסיכוי להשמנה.

אכילה עודפת של פחמימות בצירופים לא נכונים – אחד הכללים הבסיסיים באכילה הוא הפרדה של אכילת חלבונים ועמלינים (לחם, דגן או תפוחי אדמה). אכילה של מזומנות עם צירופים בריאים מובילה לסדר במערכת העיכול, מייעל תספיגה ומאיצה את קצב פינוי הרעילים מהגוף. ההשפעה השלילית של צירופים לא נכונים מובילה לאפקט הפוך –אשר עשוי להוביל להשמנה.

שיטת מכון הניג – פתרון לשורש הבעיה ולא לסימפטום ההשמנה בלבד

סוד ההצלחה של שיטת מכון הניג לטיפול בהשמנה הוא היכולת להציע פתרון שאינו פתרון קסם, אלא דרך לאיתור שורש הבעיה וטיפול מתאים – על מנת להפחית את הסיכוי להשמנה בטווח הרחוק.

באמצעות תהליך אבחון רב-תחומי, השיטה של מכון הניג מסוגלת לזהות את המנגנונים הפיזיולוגיים שאינם פועלים באופן תקין ולהשיב אותם לאיזון באופן הטבעי ביותר .

האבחונים והטיפולים במכון הניג מציעים מגוון רחב של פתרונות מכל תחומי הרפואה הטבעית – הכל לטובת טיפול בגורמי המקור של תופעת ההשמנה.

בין היתר, המכון מציע טיפול במערכת העיכול עם דגש על המיקרוביום האנושי שאחראי במיקרים רבים על תהליכי השמנה, שיטות ניקוי ייחודיות מרעלים, פורמולות יחודיות להורדת הסטרס, הנחיות תזונה חדשניות הנתמכות במחקר וניסיון, טיפול רגשי ופתרונות נוספים מחוץ לקופסה.

מחפשים טיפול בהשמנה שמתחיל מן השורש? צרו קשר

 
השמנה - טיפול בהשמנה

שאלות ותשובות על השמנה

על פי הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מ-2018, 48% מאוכלוסיית ישראל סובלים מתופעה של עודף משקל או השמנת יתר. עם זאת, הנתונים של ישראל מתגמדים לעומת הנתונים בארצות הברית, שם על פי המחקרים 74% מהאוכלוסייה סובלת מהשנת יתר.

סוד ההצלחה של שיטת מכון הניג לטיפול בהשמנה הוא היכולת להציע פתרון שאינו פתרון קסם, אלא דרך לאיתור שורש הבעיה וטיפול מתאים – על מנת להפחית את הסיכוי להשמנה בטווח הרחוק.

באמצעות תהליך אבחון רב-תחומי, השיטה של מכון הניג מסוגלת לזהות את המנגנונים אשר פועלים באופן לא תקין, ולהשיב אותם לאיזון באופן הטבעי ביותר, בצורה שהגוף יודע לעשות בעצמו, עם מעט הכוונה וארגון מחדש.

נגישות
Call Now Button