fbpx
בריאות המעיים

בריאות המעיים חשובה לכולנו – אלו הסימנים שאמורים להעלות חשד

 בריאות המעיים שלנו מתבססת בין היתר על תקינות מערכת העיכול, איכות המזון שאנחנו אוכלים, אופן הלעיסה והכבוד שאנחנו נותנים למזון שאנחנו אוכלים. בעיות המעיים מגוונות ונובעות ממספר רב של סיבות, אותן חשוב לאבחן כדי להגיע לטיפול המתאים והיעיל ביותר.
מהלעיסה ועד לפירוק המזון במעי – מערכת העיכול משפיעה עלינו בכל שלב

מערכת העיכול אחראית לעיבוד ולפירוק המזון מהפה, דרך המעי ומשם עם זרם הדם אל תאי הגוף. ה'פסולת' הנוצרת מופרשת החוצה מהגוף. כל פגיעה בתפקוד של אחד מהרכיבים מוציא את מערכת העיכול מאיזון.

תהליך הלעיסה מפעיל את כל מערכת העיכול. בקיבה מתחיל תהליך של הפרשת חומצה ואנזימי עיכול, והפרשה של אנזימי עיכול מהמעי הדק והלבלב. פירוק המזון מתחיל ברוק שלנו המכיל הרבה סידן, הורמונים וגם משככי כאבים טבעיים. הרוק מגן גם מחיידקים מזיקים. מזון שמגיע לקיבה כשהוא לעוס היטב מתעכל יותר בקלות והספיגה טובה יותר.

חושבים שהמעיים שלכם בבעיה? צרו קשר בדף הצור קשר ובואו לאבחון

 

מגוון תסמינים – והקשר בין בריאות המעיים שלנו

מעי לא מאוזן עלול לפגוע ביכולת של הגוף לספוג חומרים מזינים, לווסת את רמת הסוכר בדם ולאגור שומן.
ירידה במשקל עלולה להיגרם מחוסר ספיגה, בעקבות צמיחת יתר של חיידקי המעי הדק. עלייה במשקל עלולה להיגרם מהתנגדות של הגוף לאינסולין או מדלקת. עייפות וחוסר אנרגיה יכולים להורות על חוסר איזון בחיידקי המעי. גירויים בעור כמו פסוריאזיס ואקזמה יכולים להיות קשורים גם הם לסוגי חיידקים הנמצאים במעיים.
אחד מכל 100 אנשים בעולם חולה צליאק, מחלת מעיים אוטואימונית הנגרמת מתגובה של מערכת החיסון לגלוטן, אשר פוגעת בדופן המעי ובספיגת חומרים מהמזון כמו ויטמינים, פחמימות, קלוריות ועוד. התסמינים עשויים להיות עייפות, כאבי בטן, גזים ומחסור בויטמינים. ישנם מטופלים שאחרי שנים של מחלה 'רדומה', ירשמו התפרצות של המחלה בגיל מבוגר.

אי סבילות למזון נובעת מקושי לעכל מזונות מסוימים, בשונה מאלרגיה, הגורמת לתגובת יתר של מערכת החיסון למזונות מסוימים.

גורמים המשפיעים על מערכת העיכול, "המוח השני" של הגוף

מערכת העיכול שלנו מושפעת מאורח חיים דרך צורת האכילה, שעת האכילה, סוג ואיכות המזון, רמת המתח והסטרס ותקינות המרכיבים של מערכת העיכול.
לעתים ההפרעות במערכת העיכול נובעות מחוסר איזון בין בסיס לחומצה ואף מהפרעה בעצבים הפועלים הקיבה.

חלק מהתסמינים שאנחנו חווים במערכת העיכול נובעים מהתפקיד שלה בתור "המוח השני", המגיבה במהירות למצבי לחץ כמו עצבנות, רוגז, כעס, תשישות נפשית ועוד. מערכת העיכול שמגיבה בעצם מספרת לנו איך אנחנו מרגישים – כאשר אנחנו סובלים ממתח או חרדה, המוח שולח איתות לבטן, מה שיכול להתבטא בכאבי בטן. האיתותים נשלחים לשני הכיוונים – מהמוח לבטן וגם מהבטן למוח. מערכת העיכול מתריעה ל'מוח הראשון' על רמת הרעב ועל מצב הרוח. כאשר משהו בתפקוד של מערכת העיכול אינו תקין, נשלחת התראה למוח על כך שמשהו לא בסדר בגוף.

כאשר אוכלים לאט, שני ה"מוחות" פעילים. מערכת העיכול מאותת למוח על שובע, בעוד שהמוח מאותת בחזרה על רוגע. הגוף בנוי מתלות הדדית של כל חלקיו, המזינה את כל מערכות הגוף באופן הרמוני.

על פי מחקרים, עם הגיל נרשמת עלייה בתופעות שונות כמו גזים במערכת העיכול, יציאות לא סדירות, שלשולים, עצירות וכו'. רבות מהתופעות האלו קשורות במידה רבה לאורח חיים כמו הרגלי תזונה, עישון, מתח, חוסר בפעילות גופנית, צריכה גבוהה של ששומנים רוויים וכולסטרול, צריכה גבוהה של סוכר ומלח, צריכה נמוכה של סיבים ועוד.

צעדים חשובים לשיפור בריאות המעיים

פרוביוטיקה טבעית תומכת בבריאות מערכת החיסון ודוחקת החוצה חיידקים אחרים שעלולים לגרום למחלות. חשוב לאזן את מערכת העיכול על ידי אורח חיים בריא הכולל תזונה עשירה בסיבים הממלאים תפקיד חשוב בבריאות המעי, הורדת רמות גבוהות של מתח וסטרס, שינה מספקת, שתיית מים לאורך היום,

חשוב לאזן את מערכת העיכול על ידי אורח חיים בריא הכולל תזונה עשירה בסיבים תזונתיים שממלאים תפקיד חשוב בבריאות המעי , הורדת רמות גבוהות של מתח וסטרס, שינה מספקת, שתיית מים לאורך כל היום, הימנעות מארוחות לילה (שכיבה זמן קצר לאחר האוכל גורמת לזרימת חומצה במעלה הוושט, להרגשת צריבה ולהחרפת התסמינים של החזר קיבה-ושט). חשוב להימנע מאכילת מוצרים המגבירים את החזר הקיבה-וושט ופעילות גופנית.

מכון הניג מציע טיפול טבעי בבעיות במעיים

שיטת הטיפול הייחודית של מכון הניג לטיפול טבעי בבעיות במעיים כוללת אבחון לשון (המהווה 'שער' דרכו ניתן להביט אל בריאותה של מערכת העיכול) ובדיקות דם. הטיפול עצמו כולל הקניית אורח חיים בריא בשילוב תזונה מותאמת אישית, לצד הקניית הרגלי תזונה כלליים, הקניית כלים להורדת סטרס ומתח, בשילוב פורמולות צמחים ותוספי תזונה ייחודיים להחזרת האיזון במערכת העיכול.

בין התוספים הניתנים לרוב לבעיות במעיים ניתן למצוא את גלוטמין עם ליקוריץ, הידוע בפעילותו בשיקום מערכת העיכול והקיבה, על בסיס מחקרים רבים ו-RLX המשלב בתוכו זעפרן, העוזר בשיקום המעיים והורדת המתח. הפורמולות ותוספי המזון של הניג מיוצרים באישור משרד הבריאות ותחת תקני ייצור מחמירים, כאן בישראל.

תהליך האבחון והתאמת תכנית הטיפול מבוצעים בביקור יחידה במכון הניג, לנוחות המטופלים. בנוסף, התהליך כולל ליווי צמוד, זמינות גבוהה של המומחים של הניג לכל שאלה והכוונה, והדרכה להרגלים ולאורח חיים לטווח הרחוק.

*יאיר הניג הוא מייסד מכון הניג, אשר פיתח את שיטת הניג הקרויה על שמו, המשלבת מספר תחומי רפואה בהם התמקצע במשך השנים. הניג סבל במשך שנים מבעיות בבטן, עד שהגיע לרפואה אלטרנטיבית והתמחה אצל המאסטרים הגדולים באבחון וטיפול טבעי בבעיות במערכת העיכול. בהמשך פיתח פורמולות ייחודיות ושיטת אבחון וטיפול בלעדית. מכון הניג הוא הקליניקה הגדולה בישראל לטיפול בבעיות מערכת העיכול, הפועלת בפריסה ארצית.

חושבים שהמעיים שלכם בבעיה? צרו קשר בדף הצור קשר ובואו לאבחון

מאמרים נוספים

תזונת קנדידה

תזונת קנדידה

פטרייה הקנדידה היא פטרייה טבעית החיה במערכת העיכול של האדם. בדרך כלל נוכחותה אינה מהווה סכנה והיא אף ממלאת תפקיד חשוב בוויסות הפלורה החיידקית בגוף.

קרא עוד »
דלקת בוושט

דלקת בוושט

מערכת העיכול שלנו כוללת את הוושט, הקיבה והמעיים, ותפקידה לפרק את המזון שאנו אוכלים על מנת לספק לגוף את החומרים המזינים הדרושים לו. הוושט הוא

קרא עוד »
נגישות
Call Now Button