fbpx
סכרת - טיפול בסוכרת בשיטת מכון הניג

סכרת

סכרת - טיפול בסוכרת בשיטת מכון הניג

סוכרת היא מחלה מטבולית הכוללת הפרעה בחילוף חומרים ובעקבות זאת עלייה ברמת הסוכר בדם. החוסר בהורמון האינסולין, אשר תפקידו להעביר את הסוכר מהדם אל תאי הגוף, מוביל לעלייה ברמת הסוכר בדם. 

שני סוגי סוכרת

סוכרת סוג 1, אשר נקראה בעבר סוכרת נעורים, נובעת מחוסר ייצור אינסולין בתאי הלבלב. המחלה פוגעת בצעירים יחסית, בעיקר בגיל ההתבגרות, אך גם אצל אנשים מבוגרים יותר.

סוכרת סוג 2 היא מחלה בה הלבלב ממשיך לייצר אינסולין, אך ישנה פגיעה ביכולת תאי הגוף להשתמש בסוכר ובעקבות זאת נפגעת יכולת הלבלב להפריש אינסולין. הטיפול בסוכרת סוג 2 כולל לרוב תזונה, פעילות גופנית ולעתים גם תרופות ואינסולין. התסמינים נובעים מרמת סוכר מוגברת וכוללים השתנה מוגברת, צמא, איבוד משקל, טשטוש ראייה, הפרעה בריפוי פצעים, אין אונות.

קיימת גם סוכרת הריון, המתרחשת בעיקר במהלך השליש השלישי. בעקבות נטייה מוגברת של הסוכר להישאר בזרם הדם, עשויה להתפתח סוכרת הריונית תוך כדי הריון, כאשר היא יורדת לאחריו. מדובר במצב שכיח יחסית. נשים שלקו בסוכרת במהלך ההריון נמצאות בסיכון מוגבר לסוכרת סוג 2 בהמשך חייהן.

גורמים לעליית רמת הסוכר בדם

הגורם הראשון לעליית רמות הסוכר בדם הוא מזון- אכילה מרובה של ארוחות עתירות פחמימות, מזומנים שמעלים את רמת הסוכר בדם ומזונות עם אינדקס גליקמי גבוה, כולל ממתיקים מלאכותיים. 

גורם נוסף הוא לחץ נפשי, שעלול להעלות את רמות הסוכר בדם. על פי המחקרים, בקרב אוכלוסייה שחיה בתנאי לחץ יש עלייה בשכיחות מחלת הסוכרת. בזמן לחץ, ההיפותלמוס במוח מאותת למערכת העצבים האוטונומית ובלוטת יותרת המוח, ומתחיל תהליך של ייצור הורומוני הלחץ אדרנלין וקורטיזול, אשר גורמים לכבד לשחרר יותר גלוקוז אצל רוב האנשים. כאשר הם לא עושים זאת, הגוף מסוגל לספוג מחדש את הסוכר בדם. אצל חלק מהאנשים, בעיקר אלו הנמצאים בסיכון לפתח סוכרת סוג 2 כמו אנשים עם עודף משקל, לחץ ממושך יכול לגרום להתפתחות מחלת הסוכרת.

צבר תסמינים המעלה את הסיכוי לחלות בסוכרת סוג 2 (וגם במחלות לב וכלי דם) כאשר המאפיינים שלו מופיעים יחד, הוא התסמונת המטבולית, הידועה גם בשמות סינדרום X ותנגודת לאינסולין. המאפיינים שלה הם השמנה בטנית, יתר לחץ דם, רמות גבוהות של טריגליצרידים בדם או רמות נמוכות של HDL בדם והיפרגליקמיה בצום.

סיבוכים של מחלת הסוכרת

על פני נתוני ארגון הבריאות העולמי, סוכרת היא סיבת המוות השישית בשכיחותה. סיבוכי המחלה הם התפתחות מחלות נלוות וגורמי סיכון לתמותה. בין המחלות והנזקים אשר עשויים להתפתח כתוצאה מסוכרת: טרשת עורקים, פגיעה בראייה, פגיעה בכליות, פגיעה עצבית.

סיבוכי הסוכרת נובעים מהרס של כלי הדם, בעקבות הצטברות של סוכר בתוכם. הסיבוכים משתנים ממטופל למטופל ורובם מורגשים בשלב בו המחלה מבוססת. חלק גדול מהם קשור לגורמי סיכון נוספים כגון עישון, יתר לחץ דם והשמנת יתר.

חשוב לציין כי איזון טוב של הסוכרת, תוך הקפדה על אורח חיים בריא (תזונה מתאימה, פעילות גופנית, הימנעות מעישון, טיפול תרופתי ושינה מספקת), לצד מעקב מסודר, עשויים להפחית את הסיבוכים ולעתים למנוע אותם, למתן אותם ובמקרים רבים לטפל בהם בצורה מוצלחת. אנשים עם סוכרת שמנהלים אורח חיים נכון, מעלים את הסיכוי שלהם לאיכות חיים טובה במשך השנים.

טיפול במחלת הסוכרת

המטרה המרכזית בטיפול בסוכרת היא שמירה על איזון רמות הסוכר בדם, לטובת מניעה של סיבוכים. הטיפול העיקרי הוא מניעתי, באמצעות שינוי התנהגות, לרבות תזונה מאוזנת הכוללת סיבים מסיסים, לצד פעילות גופנית. 

במקרים רבים נדרש טיפול תרופתי עם מספר סוגי תרופות. התרופות העיקריות מעלות את רגישות התאים לאינסולין, מגבירות הפרשה של אינסולין או מאטות את תהליך השחרור של גלוקוז לדם.

הרפואה לא מצליחה להתמודד עם סוכרת, והיא נחשבת מחלה כרונית – לא ניתן לרפא אותה, אלא רק לעצור ולעכב אותה. מטופלים מתחילים בהורדת רמת הסוכר שלהם בעזרת כדור ומגיעים בהמשך לזריקות אינסולין ומינוני תרופת שרק הולכים ועולים.

תכשירי אינסולין מחולקים ל-4 קבוצות עיקריות: אינסולין מהיר, אינסולין קצר, אינסולין לטווח בינוני ואינסולין ארוך טווח. חולים בסוכרת סוג 1 לרוב מקבלים שילוב של אינסולין לטווח ארוך או בינוני, יחד עם אינסולין מהיר או קצר טווח- התכשיר לטווחים הארוכים יותר נועד לייצב את רמות הסוכר הבסיסיות, בעוד שהאינסולין המהיר\קצר נועד לאיזון רמות הסוכר לאחר ארוחות. בסוכרת סוג 2 המטופלים מקבלים לרוב אינסולין ארוך טווח בתחילת הטיפול, ואם הטיפול אינו מספיק כדי לשלוט ברמות הסוכר בדם, הרופא עשוי להמליץ על אינסולין מהיר או קצר טווח לפני הארוחות, או אינסולין בטווח בינוני. 

חשוב להשתמש בכדורים ובאינסולין במידת הצורך ועל פי המלצת הרופא המטפל. סוכר לא מאוזן יכול לסכן את החיים.  עם זאת, במקביל לאיזון הסוכר, יש להבין ששורש הבעיה של הסוכרת נותר ללא טיפול.

טיפול טבעי בסוכרת במכון הניג

במכון הניג פותחה שיטת טיפול טבעי לסוכרת הכוללת תזונה ואורח חיים מותאמים אישית יחד עם פורמולות צמחים ייחודיות לטיפול בבעיה. הטיפול כולל ליווי לאורך כל התהליך. 

אחת הפורמולות הצמחיות של מכון הניג כוללת את פטריית הקורדיספס, אשר נמצאה על פי מחקרים בתור יעילה למגוון רחב של בעיות כמו סוכרת, בעיות לב, כולסטרול גבוה, תפקודי כליות וכבד ועוד. הפטרייה מחזקת את מערכת החיסון וברמה המנטלית מגבירה אנרגיות ומשפרת יכולות למידה וזיכרון. בנוסף, עולה מהמחקרים כי קורדיספס מפחיתה את הסיכון לירידה קוגניטיבית בגיל השלישי. 

עוד מטרה של הטיפול הטבעי בסוכרת של מכון הניג, נובעת מכך ששורש הסוכרת קשור לרוב בלחץ נפשי גבוה, טראומה או חרדה גבוהה שהיתה קיימת או עדיין קיימת. אחד ההורמונים הקשורים ללחץ נפשי הוא אדרנלין המופרש מבלוטת האנדרל. לאחר תקופת לחץ גבוה, בולטת האדרנל נחלשת או מתעייפת ומערכות שונות בגוף יוצאות מאיזון. כתוצאה מכך, רמות הסוכר עולות ואיתן גם רמת השומנים בדם, לחץ הדם ועוד.

לכן, חלק מהטיפול כולל שיקום של בלוטת האדרנל, אותו ניתן לעשות עם צמחי מרפא, פטריות, הומאופתיה, טיפול רגשי, יוגה, ספורט, מדיטציה ועוד.

גורם נוסף אשר נבדק סביב טיפול בסוכרת במכון הניג הוא עודף רעלים בגוף, בכבד ובמעיים, טפילי מעיים כמו פטריית הקנדידה ואחרים.

שיטת האבחון והטיפול של מכון הניג יורדת לשורש הבעיה ובונה תכנית טיפול מותאמת אישית לאחר אבחון מקיף ומקצועי. תכנית הטיפול מגובשת לפי מקור הבעיה, החומרה של התסמינים השונים, אורח החיים של המטופל וגם מצבו הנפשי. הפורמולות הצמחים של מכון הניג מיוצרות באישור משרד הבריאות ועל פי תקני ייצור בינלאומיים. 

בעזרת האבחון, הטיפול והליווי של מכון הניג, ישראלים רבים מפחיתים את התסמינים, הסיבוכים וההשלכות של מחלקת הסוכרת, בתור השלמה לתרופות ולטיפולים של הרפואה הקונבנציונלית. 

שאלות ותשובות על סוכרת

בעולם הרפואה מגדירים שלושה סוגי סכרת עיקריים: סכרת סוג 1 (המוגדרת גם סוכרת נעורים), סכרת סוג 2 וסוכרת היריון

במכון הניג פותחה שיטת טיפול טבעי לסוכרת הכוללת תזונה ואורח חיים מותאמים אישית יחד עם פורמולות צמחים ייחודיות לטיפול בבעיה. הטיפול כולל ליווי לאורך כל התהליך. 

נגישות
Call Now Button