fbpx
קרוהן – מחלת מעי דלקתית במעי הדק

קרוהן – מחלת מעי דלקתית במעי הדק

בריאות מערכת העיכול תלויה באיזון של מיקרואורגניזמים החיים במערכת העיכול. שמירה על איזון נכון חשוב לבריאות הגוף והנפש.

מחלות מעי דלקתיות (IBD) כגון קרוהן הן מחלות כרוניות של מערכת העיכול בשילוב עם מעורבות יתר של מערכת החיסון. השכיחות של מחלות אלו בישראל היא מהגבוהות בעולם, וגבוהה אף יותר בקרב אנשים צעירים. בעשורים האחרונים נרשמת עלייה כוללת בשכיחות מחלות המעי הדלקתיות.

הסיבות המדויקות למחלות מעי דלקתיות אינן ברורות, אך ניתן לראות מהנתונים כי המחלה שכיחה יותר בקרב יהודים אשכנזים. במשפחה בה לאחד מבני המשפחה יש מחלה דלקתית במעי, הסבירות שאחד מבני המשפחה הקרובה יהיה חולה היא גבוהה.

אחת הסיבות המשוערות היא היחלשות המערכת החיסונית. המחקר של ימינו עוסק במיקרוביום האנושי (אוכלוסיות המיקרואורגניזמים הנמצאים בתוך גוף האדם) ובהרכב החיידקים בגוף, ובין היתר בחיידקי המעיים כגורם למחלות. המחקרים בתחום מרמזים על כך שהפרעה במיקרוביום המעי יכולה להוות גורם חשוב בהתפתחות של מחלות מעי דלקתיות.

שימוש קודם באנטיביוטיקה מהווה גורם סיכון לפיתוח קוליטיס כיבית, משום שאנטיביוטיקה מפרה את איזון המיקרוביום של המעי.

 

אובחנתם עם קרוהן? צרו קשר באתר

 

קרוהן – מהם התסמינים והסיבות האפשרויות למחלה?

קרוהן היא מחלה התוקפת את כל שכבות המעי הדק הסופי והמעי הגס הימני. לעתים המחלה תוקפת את כל מערכת העיכול מהפה ועד פי הטבעת. קרוהן מתבטאת בדרך כלל בכאבים בבטן ימנית תחתונה, פעמים רבות בהופעה של שלשולים ולעתים גם בירידה במשקל ובחולשה. לעתים עשויות להיווצר פיסטולות (חיבור לא תקין וקבוע בין אזור הרקטום לעור סביב לפי הטבעת, הדומה למחילה עם פתח המפריש מוגלה לעור) באזור פי הטבעת. מחוץ למערכת העיכול, קרוהן עשויה להתבטא בכאבי מפרקים, פריחות בעור, דלקות עיניים, דלקת בדרכי המרה ובכבד.

תפקיד אפיתל המעי (רקמה המצפה משטחים חיצוניים של איברים בגוף הנמצאת בגבול בין הסביבה החיצונית והפנימית) הוא לייצר מחסום המנוע חדירות של גורמים כמו רעלנים ואנטיגנים אל הרקמות הריריות ומערכת הדם. במחלות מעי דלקתיות נוצרת פגיעה באפיתל וחדירות מעיים. מחקר שנעשה לאחרונה מראה כי רעלן בשם קנדידאליזין, המשתחרר על ידי פטריה במעיים, גורם לתגובות דלקתיות ולהפעלת תאי חיסון. התגובה של הגוף לרעלן תורמת להתפתחות מחלות מעי דלקתיות.

אבחון קרוהן – אין בדיקה אחת חד-משמעית

נכון להיום לא קיימת בדיקה אחת אשר יכולה לאשר באופן חד משמעי את מחלת הקרוהן. לכן, האבחון מבוצע על ידי שילוב של בדיקות שונות מהן מגיעים לאבחנה מדויקת.

ראשית, בדיקות מעבדת בסיסיות יכולות לבדוק אנמיה (חוסר דם), סימני דלקת שיכולים לבטא את הפעילות הדלקתית של המחלה, מחסור בוויטמינים ובאלמנטים אחרים כתוצאה מתת ספיגה ותת תזונה. כיום ניתן לבדוק נוגדנים בדם אשר יכולים להופיע אצל חולי קרוהן. עם זאת, הנוגדנים יכולים להיות גם שליליים אצל חולי קרוהן וחיוביים אצל אנשים בריאים.

בנוסף, קיימת בדיקת צואה לאיתור קלפרוטקטין, חלבון המשתחרר מתאי דלקת במעי אחריו עוקבים רופאים מתוך מטרה להכריע האם קיימת דלקת במערכת העיכול.

רופאים משתמשים בבדיקה זו בעת אבחון חולים על מנת להבדיל בין מחלות מעי דלקתיות לבין מצבים אחרים כמו תסמונת המעי הרגיז (IBS).

בדיקות הדמיה כגון CT ו-MRI יכולות גם הן להעריך את התהליך הדלקתי במערכת העיכול, בעיקר במעי הדק, לבדוק את היקף המחלה, לחפש סיבוכים כמו מורסה או פיסטורלה, ולשלול סיבות אחרות לתסמינים עליהם המטופל מתלונן.

בדיקה נוספת לאבחון קרוהן היא קולונוסקופיה במהלכה מוכנס צינור עם מצלמה בקצה דרך פי הטבעת לכל אורך המעי הגס וגם החלק הרחוק של המעי הדק. במהלך הבדיקה נלקחות ביופסיות כדי לבדוק את היקף המחלה. עוד בדיקה היא גסטרוסקופיה למערכת העיכול העליונה להערכת הוושט, הקיבה והתריסריון. חשוב לציין כי תוצאות תקינות לבדיקות עדיין לא שוללות לחלוטין את מחלת הקרוהן.

בדיקה נוספת היא בדיקת קפסולה – במהלך הבדיקה המטופל בולע מכשיר בגודל של כדור אנטיביוטיקה. הקפסולה עוברת במעי הדק, מצלמת אותו מבפנים ומשדרת תמונות למכשיר קטן התלוי על החגורה. התמונות המתקבלות יכולות לסייע לאנשי המקצוע בהערכת היקף המחלה.

טיפול קונבנציונלי למחלת הקרוהן

הטיפול התרופתי כולל תרופות אנטי דלקתיות, סטרואידים, אנטיביוטיקה ועוד. הטיפול התרופתי המקובל מקו טיפולי ראשון של תרופות אנטי דלקתיות, המתאימות למצב של דלקת קלה עד בינונית ויעילות רק במצבים של דלקת במעי הגס ולא במעי הדק. בקו השני נעשה שימוש בתרופות הפועלות לדיכוי מערכת החיסון, אשר כוללות תופעות לוואי וסיכונים רבים, בעיקר כאשר הן נלקחות לזמן רב.

כיום צובר תאוצה גם טיפול בתרופות ביולוגיות, אשר עוצרות את התפתחות המחלה באמצעות חסימה של חלבון או חסימת היכולת של תאים לבנים לצאת מכלי הדם – מה שמאט את התפתחות המחלה.

טיפול בקרוהן בראי הרפואה הטבעית

ברפואה הטבעית הבסיס תמיד נמצא באורח חיים בריא מבחינת גוף ונפש.
טיפול טבעי בקרוהן כולל הקפדה על תזונה המותאמת למהלך המחלה. מעקב תזונתי במהלך ההתלקחות וההפגה של מחלת קרוהן הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול. במקביל, יש להקפיד על שתיית מים מאוזנת של 2-3 ליטרים ביום.

על מנת להקל על תסמיני קרוהן, מומלץ לחלק את הארוחות למנות קטנות ולאכול לעתים קרובות יותר במהלך היום. תזונה מאוזנת יכולה לעזור לחולי מעי דלקתי גם בזמן התלקחות, תוך שמירה על חיים רגילים.

ההמלצות התזונתיות כוללות גם השלמת חוזרים תזונתיים שכיחים במחלות מעי דלקתיות, על מנת להימנע מתסמינים נלווים כמו כאב בטן ו\או שלשול, הקאה או נפיחות בבטן.

מטרת הטיפול הטבעי בקרוהן היא הקלה על התסמינים הממשיכים למרות לקיחה של תרופות. בנוסף לתזונה ולתוספים, נעשים מאמצים להורדת הסטרס והמתח.
השיטה של מכון הניג לטיפול טבעי בקרוהן

במכון הניג פותחה שיטה המשלבת אורח חיים בריא ותזונה, יחד עם הרגלי חיים להורדת סטרס ופורמולות צמחי מרפא בלעדיות לטיפול בתסמיני קרוהן ולשיקום מערכת העיכול, בתוספת פרוביוטיקה ייחודית.

בנוסף, נערכת בדיקה מעמיקה של הרגלי התזונה, ניתוח של בדיקות דם, אבחון הורמונלי, התייחסות למצב הנפשי של המטופל ועוד.
על פי מחקרים שחקרו את המיקרוביום האנושי, פרוביוטיקה יכולה לתמוך במיקרוביום מאוזן במעיים ואף למנוע דלקות במעיים.

פתרון נוסף המשולב בטיפול של מכון הניג הוא גלוטמין, חומצת אמינו המשתמשת כמקור אנרגיה לתאים בדופן המעיים. על פי המחקרים בתחום, לגלוטמין יש תכונות אנטי דלקתיות שמגינות על רירית מערכת העיכול. כתוצאה מכך, התוסף עשוי להפחית את הדלקת במעיים.

על פי המחקרים, לחץ משפיע לרעה על המעיים, ולכן בכל הקשור לנושא דלקות מעיים טיפול טבעי חייב להכיל הפחתה בסטרס ככל האפשר, בעיקר במהלך התלקחות של הדלקת. הפורמולה האיכותית הנמצאת בשימוש במכון הניג להפחתת מתח וסטרס נקראת RLX, הכוללת רכיבים מוכחים מחקרית בהפחתת לחץ, כמו זערפן ו-ולריאן. תהליך הטיפול כולל עידוד של אורח חיים בריא הכולל מיינדפולנס, מדיטציה ופעילות גופנית להורדת המתח. גם הליכה קטנה מסביב לבלוק יכולה להפחית לחצים.

תכנית הטיפול של מכון הניג מותאמת באופן אישי לכל מטופל ומטופלת על פי חומרת התופעה, אבחון שורש הבעיה, המצב הבריאותי של המטופל וסגנון החיים שלו. כל תכנית כוללת לוחות זמנים, פורמולות ייחודיות ותוספי מזון בייצור מכון הניג, לצד הנחיות תזונה. כל הפורמולות מיוצרות כאן בישראל באישור משרד הבריאות ועל פי התקנים המחמירים ביותר. המטופלים של מכון הניג מקבלים ליווי צמוד מנציגי המכון לאורך כל הדרך, החל מגיבוש התכנית ועד להנחיות שישמרו על בריאותם לטווח הרחוק. הנציגים זמינים לכל שאלה ופנייה בכל רגע נתון.

 

אובחנתם עם קרוהן? צרו קשר באתר

שאלות ותשובות

נכון להיום לא קיימת בדיקה אחת אשר יכולה לאשר באופן חד משמעי את מחלת הקרוהן. לכן, האבחון מבוצע על ידי שילוב של בדיקות שונות מהן מגיעים לאבחנה מדויקת.

קיימים מספר סוגי טיפולים כיום במחלת קרוהן – האחת קונבנציונלית הכוללת תרופות, חקן חדשניות יותר וחלקן פחות וקיים גם טיפול טבעי המשלב הרגעת הסימפטומים וטיפול בשורש הבעיה. שאלו אותנו על הטיפול המשולב בקרוהן

נגישות
Call Now Button