fbpx
גזים בבטן

גזים בבטן? אתם לא לבד

מה כבר לא נאמר על גזים בבטן, אחת התופעות הפיזיולוגיות הטבעיות ביותר ועם זאת מביכות ומטרידות בו זמנית? הם כבר קיבלו את השם נאדים, פלוצים או פוקים, הם מקור לבדיחות ובושה ובעיקר אנשים רבים תוהים האם זה טבעי שיש להם הרבה גזים. אז חשוב לדעת כי לכולנו יש גזים במערכת העיכול, למעשה מרבית האנשים מייצרים בין חצי ליטר לליטר וחצי גז מדי יום, ופולטים גזים מעל 10 פעמים ביום. חלק מהגזים נפלטים ממערכת העיכול העליונה בצורת גיהוק וחלקם מהחלחולת בצורת נפיחה. אז מתי צריך לדאוג שאולי כמות הגזים רבה מדי וכיצד ניתן לטפל בכך? הנה התשובה…

מי צריך גזים בבטן?

הגזים המיוצרים במערכת העיכול שלנו מורכבים בעיקר מגזים נטולי ריח: שני הגזים העיקריים המשתחררים בתהליך הם חנקן ופחמן דו חמצני, המהווים את רוב תכולת הגז, ובנוסף כמויות קטנות יותר של גזים כגון מימן ומתאן. הריח הבלתי נעים הנלווה לעתים לגזים נגרם בגלל חיידקים הנמצאים במעי הגס, אשר משחררים כמויות קטנות של גזים המכילים גופרית.
הסיבות העיקריות להיווצרותם של גזים במערכת העיכול הן בליעת אוויר ופירוק מזון ע"י חיידקים הנמצאים באופן טבעי במעי הגס.
• בליעת אוויר – כולנו בולעים כמויות קטנות של אוויר בזמן האכילה או השתייה, כאשר האוויר שנבלע מגיע לקיבה ומרביתו נפלט מהגוף בצורת גיהוק (גרפס) או שיהוק. שאר הגז עובר אל המעי הדק, שם הוא נספג חלקית בגוף וכמות קטנה שלו עוברת גם אל המעי הגס ונפלטת דרך החלחולת בצורה נפיחה.
• פירוק מזון לא מעוכל – ישנן פחמימות אשר הגוף אינו מסוגל לספוג במעי הדק, כגון סוכרים וסיבים. אלה מגיעות אל המעי הגס ועוברות פירוק ע"י חיידקים שנמצאים בפלורה של המעי באופן טבעי, למימן, דו תחמוצת הפחמן ומתאן, אשר נפלטים מהגוף דרך החלחולת.

סובלת מעודף גזים בבטן? צרו קשר בדף הצור קשר ובואו לאבחון

 

מהם הגורמים שמגבירים גזים בבטן?

גזים מוגזמים בקיבה יכולים להיגרם ממגוון גורמים. חלק מהסיבות הנפוצות כוללות:
• הרגלי אכילה – אכילה או שתיה מהירה מדי או אפילו דיבור תוך כדי האוכל, עלולים להגדיל את כמות האוויר הנבלעת והיא זו שמצטברת לכדי גזים בבטן

• סוגי מזון – ידוע כי מזונות מסוימים מייצרים רמות גבוהות יותר של גזים במהלך העיכול ובהם:

o שעועית וקטניות: מזונות אלו עשירים בפחמימות מורכבות וידועים לשמצה בגרימת גזים בשל עמידותם לעיכול מלא.
o ירקות ממשפחת המצליבים: ברוקולי, כרוב, כרובית וכרוב ניצנים מכילים תרכובות גופרית שיכולות לתרום לגזים.
o מוצרי חלב: לקטוז, הסוכר המצוי בחלב ובמוצרי חלב, עלול להוביל לגזים אצל אנשים עם אי סבילות ללקטוז.
o משקאות מוגזים: שתיית משקאות מוגזים מכניסה פחמן דו חמצני למערכת העיכול, באופן שיכול לתרום להיווצרות גזים.
o מזונות עתירי סיבים: דגנים מלאים, פירות עם קליפה ואגוזים מסוימים עשירים בסיבים, עלולים להיות קשים לעיכול ועלולים להוביל לגזים.
o ממתיקים מלאכותיים – אלה לרוב לא נספגים טוב במעי הדק ועלולים לגרום לגזים ונפיחות כשהם מגיעים למעי הגס.

• הפרעות במערכת העיכול – מצבים כמו תסמונת המעי הרגיז (IBS), מחלות מעי דלקתיות (IBD), טפילים במעיים והפרעות אחרות במערכת העיכול יכולים להוביל לייצור גזים מוגבר ונפיחות.

• עצירות – כאשר צואה מצטברת במעי הגס, היא עלולה לגרום לחסימה ולהוביל לגזים ונפיחות.

• עישון – עישון או שאיפת עשן טבק עלולים להגביר את בליעת האוויר ואת הצטברות הגזים.

• סטרס – מתח וחרדה יכולים להשפיע על העיכול ולהוביל להגברת גזים ונפיחות אצל אנשים מסוימים.

חשוב להבין כי גזים בבטן הם תסמין בלבד ולא שורש הבעיה. על מנת לטפל בצורה מיטבית בריבוי גזים, יש לאבחן את הגורמים לבעיה ולהתאים את הטיפול בצורה הטובה ביותר. טיפול בתסמינים בלבד עלול להיות בעייתי כיוון שיוביל להחמצת הבעיה האמיתית, אשר עלולה "להרים ראש" בדרכים אחרות. לדוגמא – אם ריבוי הגזים נובע מזיהום כלשהו במעיים, הרי שחובה עלינו לאתר את הבעיה מן השורש ולטפל בה, ולא רק בסימפטומים שלה.

איך מאבחנים גזים בבטן?

תהליך מסודר של אבחון גזים יתחיל מתשאול מדויק והקשבה אמיתי למטופל. ישנם אנשים אשר יופתעו לשמוע כי כמות הגזים שהם פולטים נורמלית לחלוטין ומצויה בטווח התקין ולפיכך אין להם כל בעיה. אם ברצונם להפחית את כמות הנפיחות – ניתן לבצע מספר התאמות בהרגלי החיים. לצורך הבנה זו נבקש לעתים מהמטופלים לנהל "יומן גזים" ולרשום במשך מספר ימים כמה נפיחות היו להם, רישום שיסייע לנו למצב אותם על סקאלת הגזים ולהבין האם אכן מדובר בבעיה. בהנחה שכמות הגזים אכן גדולה מדי, אנחנו במכון הניג מבינים מיד שמדובר בתסמין בלבד ועלינו לבצע אבחון מדויק כדי להבין מהי הבעיה מאחוריו. מבחינתנו ריבוי גזים הוא שדר ממערכת העיכול לפיו משהו איננו מאוזן או מתפקד כשורה ועלינו לאתר את הסיבה ולטפל בה.
אבחון ברפואה הקונבנציונאלית עלול להטעות לעתים ולהוביל לתשובות שגויות כגון במקרה של הליקובקטור פילורי. אנחנו מבצעים אבחון באמצעות מפת הלשון, אשר מציגה לנו מידע רב על המתרחש במערכת העיכול. בנוסף אנחנו מבצעים בדיקה יסודית, מעמיקה ומקיפה של הרגלי אכילה, תוצאות בדיקות דם, אבחון הורמונלי לפי הרפואה הסינית והתייחסות למצבי לחץ ומתח. בתוך תהליך האבחון המוקפד תתקבל אבחנה שעל פיה ניתן יהיה לטפל בהתאם.

גזים בבטן – עקב אכילס של הרפואה המערבית?

חשוב להדגיש כי כל טיפול בגזים צריך להתחיל משלילה של מצבי חולי כגון מחלות מעי דלקתיות או אפילו אפשרות לסרטן במעי הגס. עם זאת, הטיפול בגזים בבטן ברפואה המערבית יתייחס לרוב לגזים עצמם. המטופלים יקבלו הנחיות (מוצדקות) לשינוי הרגלי האכילה והחיים, הפחתת מזונות מסוימים, הימנעות מלעיסת מסטיק ועישון וטיפול תרופתי. הטיפול נחלק לתרופות ללא מרשם אשר מסייעות בהפחתת גזים וכוללות סותרי חומצה ותוספים של אנזימי עיכול להקלה על עיכול פחמימות ומוצרי חלב. טיפול תרופתי במרשם כולל תרופות להפרעות שונות במעיים, ומכאן להפחתת הגזים. אבל הטיפול הסימפטומטי מתעלם פעמים רבות מהגורמים אשר הובילו לריבוי הגזים ואינו עוסק באיזון נכון של מערכת העיכול בכללה.

טיפול בגזים בבטן ברפואה משלימה

אצלנו במכון הניג מאמינים שטיפול טוב חייב להתחיל מהיסוד ולהתייחס לשורשי הבעיה, ככל שתהיה. בין אם מדובר בזיהום במעיים או פלורה לא מאוזנת, אנחנו תופרים תוכנית טיפול אשר מתאימה לכל מטופל ומטופלת באופן אישי. שיטת הניג משתמשת בשיטות אבחון באמצעות מפת הלשון יחד עם בדיקות דם שלקוחות מהרפואה הקונבנציונלית. אנחנו שואפים לטפל בהעלמת הסימפטומים, תוך איתור שורש הבעיה כדי להבין מה גרם להופעת הסימפטומים ולמנוע את חזרתם באמצעות ריפוי עמוק של מערכת העיכול. מכיוון שידוע כי מערכת העיכול משלבת בצורה משמעותית גוף נפש, אנחנו משלבים בטיפול טכניקות להרפיית המתח והלחץ הנפשי, עם התמחות ספציפית בחקר צמחי מרפא והשפעתם על בעיות במערכת העיכול. הטיפול מתבצע באמצעות פורמולות צמחים טבעיות וייחודיות, אשר פותחו במיוחד עבור טיפול בבעיות במערכת העיכול ומבוססות על מחקרים הקושרים בין מצבים גופניים לסיבות נפשיות המחמירות אותם. תהליך ההפקה נעשה ע"י שימוש בחומרי הגלם הטבעיים והאיכותיים ביותר, העומדים בסטנדרטים גבוהים במיוחד, תוך מקסום הרכיבים הפעילים הנמצאים בצמחי המרפא, במטרה לייצר פורמולות מרוכזות וצלולות ככל האפשר.
הליך הטיפול כולו מלווה ע"י צוות רחב הכולל נטורופתים, יועצי תזונה ומלווים מטעם המכון, הזמינים לכל שאלה או התייעצות לאורך שעות היום. אנחנו אתכם יד ביד עד להטבה משמעותית והשבת איכות החיים.

 

סובלת מעודף גזים בבטן? צרו קשר בדף הצור קשר ובואו לאבחון

מאמרים נוספים

תזונת קנדידה

תזונת קנדידה

פטרייה הקנדידה היא פטרייה טבעית החיה במערכת העיכול של האדם. בדרך כלל נוכחותה אינה מהווה סכנה והיא אף ממלאת תפקיד חשוב בוויסות הפלורה החיידקית בגוף.

קרא עוד »
דלקת בוושט

דלקת בוושט

מערכת העיכול שלנו כוללת את הוושט, הקיבה והמעיים, ותפקידה לפרק את המזון שאנו אוכלים על מנת לספק לגוף את החומרים המזינים הדרושים לו. הוושט הוא

קרא עוד »
נגישות
Call Now Button