fbpx
פרוביוטיקה לעיכול

פרוביוטיקה לעיכול

במערכת העיכול שלנו מצויים למעלה מאלף סוגים שונים של חיידקים, מתוכם חיידקים רבים התורמים לבריאותנו. החיידקים עוזרים בפירוק מזון, ייצור ויטמינים ומינרלים והגנה מפני זיהומים. כאשר קיים איזון בין סוגי החיידקים השונים, המעיים פועלים כראוי ותפקוד העיכול תקין. לעומת זאת, ירידה במגוון החיידקים או דומיננטיות של חיידקים מזיקים עלול לפגוע בתפקוד העיכול ולגרום לשלשולים, עצירות וכאבי בטן. חוסר איזון באוכלוסיית החיידקים במערכת העיכול יכול לנבוע ממגוון סיבות כגון תזונה לקויה, צריכת אוכל מתועש, נטילת אנטיביוטיקה וגם בעקבות סטרס ולחץ.

פרוביוטיקה היא מונח המתאר תוספי מזון המכילים חיידקים חיים, אשר ידועים בתרומתם לבריאות. חיידקים אלה הם בעלי השפעה חיובית על מערכת העיכול שלנו. הם תורמים לאיזון המיקרוביום של המעי, שהוא אוסף החיידקים החיים באופן טבעי במעיים. על פי ההערכות, במערכת העיכול האנושית ישנם כ-400 סוגי חיידקים 'טובים' החיוניים להליכי פירוק וספיגה של המזון. נטילת פרוביוטיקה עשויה לסייע באיזון החיידקים וחיזוק תפקוד העיכול.

סוגי פרוביוטיקה עיקריים לעיכול

ישנם מספר סוגים של פרוביוטיקה המשמשים לשיפור העיכול. הנפוץ שבהם הוא פרוביוטיקה המבוססת על חיידקים מועילים כגון לקטובצילוס וביפידובקטריום. לקטובצילוס הוא סוג של חיידק המייצר חומצת חלב וידוע ביכולתו להקל על תופעות כגון שלשולים, עצירות ונפיחות. מדובר בפרוביוטיקה הנפוצה ביותר, אשר מצויה ביוגורט ובמזונות מותססים אחרים. זנים מסוימים של לקטובצילוס יכולים לעזור למי שאינו יכול לעכל לקטוז, הסוכר הנמצא בחלב.

ביפידובקטריום הוא חיידק התורם לאיזון המיקרוביום במעי ומסייע בעיכול לקוי, מונע תופעות לווי כתוצאה מטיפול אנטיביוטי ותורם לספיגת ויטמינים מקבוצת B. ביפידובקטריום הם המין העיקרי של החיידקים המרכיבים את המיקרוביוטה של הקיבה והמעיים. חלק מהביפידובקטריום משמשים כפרוביוטיקה. את הביפידובטריום ניתן למצוא בחלק ממוצרי החלב.

סוג נוסף של פרוביוטיקה מבוסס על פטריות, בעיקר סוג הנקרא סקרומיצס בולרדי (Saccharomyces boulardii). פטריות אלה ידועות בהשפעתן החיובית על מערכת העיכול.
פרוביוטיקה מסוג נוסף היא סינביוטיקה, המשלבת בין פרוביוטיקה לתוספי תזונה כגון סיבים תזונתיים (פרה-ביוטיקה). שילוב זה נועד לאפשר גידול מואץ יותר של החיידקים הפרוביוטיים במעי.

ישנם גם מוצרי פרוביוטיקה המשלבים מספר זנים של חיידקים יחדיו על מנת ליצור השפעה משולבת ומגוונת יותר.

יתרונות הפרוביוטיקה לעיכול

לפרוביוטיקה ישנם מספר יתרונות בולטים עבור בריאות מערכת העיכול. ראשית, היא יכולה לסייע בעיכול לקוי המאופיין בתסמינים כגון נפיחות, כאבי בטן, שינויים בתדירות היציאה ועוד. הפרוביוטיקה תורמת לאיזון המיקרוביום של המעי ולתפקוד תקין של העיכול.

שנית, הפרוביוטיקה מחזקת את מערכת החיסון של המעיים ומונעת התרבות יתר של חיידקים מזיקים. כך היא עשויה לסייע במניעה וטיפול של שלשולים חריפים וכרוניים.
בנוסף, לצריכה סדירה של מוצרי פרוביוטיקה עשויה להיות השפעה חיובית בהפחתת תסמיני תסמונת המעי הרגיז, שכוללת כאבי בטן, נפיחות ועצירות. הפרוביוטיקה תורמת להרגעת המעיים וכתוצאה מכך לתפקוד תקין יותר של מערכת העיכול.

אופן השימוש בפרוביוטיקה

הפרוביוטיקה זמינה במספר צורות: קפסולות, טבליות למציצה, אבקות ותמיסות. המינון והתדירות משתנים בהתאם למוצר הספציפי ולהנחיות היצרן. ככלל, מומלץ לצרוך כמוסה אחת או שתיים ביום במשך מספר שבועות לפחות.

חשוב לשלב את נטילת הפרוביוטיקה עם תזונה הכוללת מזונות פרה-ביוטיים עתירי סיבים כגון ירקות, פירות, דגנים מלאים וקטניות. אלו יסייעו להתיישבות וצמיחה של החיידקים במעיים.
על אף שהפרוביוטיקה נחשבת לבטוחה יחסית, ייתכנו תופעות לוואי קלות כגון נפיחות, גזים או אי-נוחות בטנית. במקרים נדירים עלולות להופיע תגובות אלרגיות. מומלץ להיוועץ ברופא לפני נטילה אם אתם סובלים ממחלות מעי דלקתיות.

שמירה על איזון במערכת העיכול על ידי אורח חיים בריא

בנוסף לנטילת פרוביוטיקה, חשוב לאזן את מערכת העיכול על ידי אורח חיים בריא אשר כולל תזונה עשירה בסיבים תזונתיים שממלאים תפקיד חשוב בבריאות המעי, הורדת רמות גבוהות של מתח וסטרס, שינה בכמות מספיקה, שתיית מים לאורך כל היום, הימנעות מארוחות לילה (בעקבות העובדה כי שכיבה במיטה לאחר הארוחה מובילה לזרימת חומצה במעלה הוושט, להרגשת צריבה ולהחרפת התסמינים של ריפלוקס). כדאי להימנע מאכילת מוצרים המגבירים את החזר קיבה-וושט ומומלץ להקפיד על פעילות גופנית.

הפרוביוטיקה הייחודית של מכון הניג עם טכונלוגיית המיקרוקפסולציה

HENIGPRO, מותג הפורמולות הצמחיות של מכון הניג, המכון המוביל בישראל לטיפול טבעי בבעיות מערכת העיכול, מציע את פרוביוטיקה BC4+, כמוסות צמחיות הכוללות 30 מיליארד חיידקים רדומים וארוזים בטכנולוגיה מיוחדת של מיקרוקפסולציה, אשר מגינה על החיידקים הטובים שבתוך הכמוסה מפני חומציות הקיבה ומאפשרת להם להתעורר רק לאחר הגעה למעיים ולשפר את המיקרוביום של הגוף. ברוב מוצרי הפרוביוטיקה שאינם מיוצרים בטכנולוגיה זו, מרבית החיידקים הפרוביוטיים מושמדים בקיבה על ידי חומצת הקיבה כך שיעילותן נמוכה בהרבה מהפרוביוטיקה של מכון הניג.

הפורמולה הייחודית כוללת 10 זני פרוביוטיקה פלוס באצילוס קואגולנס ותמציות צמחים המסייעות בתהליך עיכול תקין כגון שומר, קמומיל, עלי מנטה, ליקוריץ ועוד.

מכון הניג מציע טיפול טבעי במגוון בעיות במעיים

עבור רבים מהתסמינים הקשורים למערכת העיכול, כגון מחלות מעי דלקתיות, צרבת, החזר קיבה-וושט, גזים, עצירות, שלשולים, מעי רגיז ועוד, ניתן להיעזר בשיטת הטיפול הייחודית של מכון הניג לטיפול טבעי בבעיות במעיים. השיטה של המכון הוותיק כוללת אבחון לשון (אשר מהווה מעין 'שער' דרכו אפשר להביט אל מצבה של מערכת העיכול ולאתר בעיות עיכול) ובדיקות דם.

הטיפול עצמו כולל הקניית אורח חיים בריא בשילוב תזונה מותאמת באופן אישי לכל מטופל, לצד בניית הרגלי תזונה כלליים, כלים להפחתת סטרס ומתח – כל זאת בשילוב עם פורמולות צמחים ותוספי תזונה ייחודיים בפיתוח המכון, להחזרת האיזון במערכת העיכול. הפורמולות ותוספי המזון של הניג מיוצרים כאן בישראל, באישור משרד הבריאות ותחת תקני ייצור מחמירים.

תהליך האבחון של מכון הניג והתאמת תכנית הטיפול לכל מטופל ומטופלת מבוצעים בביקור מרוכז במכון, לנוחות המטופלים. מעבר לכך, התהליך ממשיך עם ליווי צמוד לאורך זמן, זמינות גבוהה של המומחים של הניג לכל שאלה, והדרכה להרגלים ולאורח חיים בריא לטווח הרחוק.

סיכום

פרוביוטיקה יכולה לתרום רבות לבריאות מערכת העיכול. צריכה סדירה שלה עשויה לסייע בייצוב המיקרוביום של המעי, שיפור תפקוד המעיים, מניעת שלשולים ועצירות, והקלה במחלות מעי דלקתיות. לפרוביוטיקה ממותגים איכותיים יש יעילות מוכחת מחקרית בטיפול בתסמיני IBS ‏ (תסמונת המעי הרגיז), דלקות במעי וצרבת.

נטילת פרוביוטיקה מומלצת במקביל לטיפול אנטיביוטי, או במצבים של שלשולים חוזרים, תסמונת המעי הרגיז וסוגים מסוימים של דלקות במעי. הפרוביוטיקה מסייעת באיזון החיידקים ומפחיתה תופעות לוואי של טיפול תרופתי. מומלץ להתייעץ עם רופא אודות המוצר והמינון המתאימים בהתאם למצב הבריאותי.

מידע זה הינו למטרות כלליות בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי.

 

מאמרים נוספים

איך מעבירים צרבת במהירות

איך להעביר צרבת במהירות?

צרבת היא תחושה כואבת של צריבה או לחץ באזור החזה או הגרון התחתון, אשר נגרמת בשל עלייה של חומצות הקיבה לכיוון הוושט. הוושט וקצה הגרון

קרא עוד »
ריח רע מהפה

ריח רע מהפה

לא סתם קוראים לזה באשת ריח רע מהפה, או בהגדרתו הרפואית הליטוזיס ובעברית באשת, הוא מצב שכיח המשפיע על אנשים בכל הגילים. מצב של הבל

קרא עוד »

הליקובקטר פילורי

הליקובקטר פילורי (H. pylori) הוא סוג של חיידק. חיידק זה יכול להיכנס לגופנו ולחיות במערכת העיכול שלנו. לאחר שנים רבות ולפעמים באופן מיידי, הוא יכול

קרא עוד »
נגישות
Call Now Button